חיפוש חופשי
26/11/2015
  שמור במועדפים    שלח לחבר    הפוך לדף הבית  
מערכת מידע גיאוגרפית (ממ"ג) G.I.S

מנהל המערכת: אלי אדרי

 


מבוא:

מערכת מידע גיאוגרפית (ממ"ג), היא מערכת מידע המאפשרת ניהול, אחזור וניתוח מידע גיאוגרפי תוך שילוב תכנים ממספר שכבות מידע המבוססות ברובם על מערך מיפוי, ועל מאגרי מידע טבלאיים "רגילים".
מערכת זו מבצעת בצד הקלט: קליטה, ארגון ובקרת איכות, ובצד הפלט: הפקה, מיון, שליפה ופילוח של מידע גיאוגרפי.

מערכת GIS- נתיבות:

לחצו כאן לצפייה במערכת

המערכת משמשת כמרכז מידע גיאוגרפי, ברובו הנדסי, במסגרת מינהל הנדסה.
המערכת מאפשרת שליפת נתונים מבסיס הנתונים האלפא- נומרי והגרפי, נתונים אלו משמשים את מקבלי ההחלטות בארגון, את העובדים, את המתכננים, את האזרחים, את הקבלנים, ואת המודדים והאדריכלים, לצורכי עבודתם הן בנושאי מידע תכנוני והן בנושאי תחזוקה שוטפת (פנים ארגוני).
כמו כן, במצב חירום (שעת מלחמה) המערכת מועילה ביותר בשליפת נתונים באופן מהיר לכל גורמי הביטחון אשר המטפלים בצרכי תושבי העיר בשעת מלחמה.

השכבות המעודכנות במערכת הן:

 1. שכבת ייעודי קרקע – המערכת מציגה את תוכניות בנין העיר ואת הקומפילציה של זכויות הבניה הנובעות מתוכניות אילו, באמצעותה ניתן להפיק דף לאזרח שבו מוצגות כלל זכויות הבניה לגוש וחלקה .
 2. שכבת גושים וחלקות – המערכת מציגה את הגושים והחלקות של המרכז למיפוי ישראל בשכבה אחת ברשת ישראל החדשה עד היום מוקמו בתוך המערכת 41 גושים , שמתוכם 30 מוסדרים ו-11 לא מוסדרים .
 3. שכבת תוכניות מפורטות – המערכת מציגה את גבולות תוכניות בניין העיר המאושרות תוך קישור בין התוכנית אל תשריט ותקנון סרוקים. עד היום קושרו אל המערכת כ-180 תשריטים וכ- 180 תקנונים.
 4. עיגון תב"עות – עיגון תבעו"ת סרוקות אל המערכת כדי לדלות את ייעודי הקרקע וקווי גבול התוכנית ("קו כחול") של התוכנית המאושרת אל תוך המערכת. עד היום עוגנו בתוך המערכת כ- 40 תוכניות גדולות מרכזיות של העיר .
 5. שכבת רחובות – המערכת מציגה את צירי כל הרחובות בעיר תוך עדכון רחובות החדשים שנוספו בעיר .
 6. שכבת עמודי חשמל – המערכת מציגה את שכבת עמודי החשמל בעיר ומראה את תוואי התשתיות התת-קרקעיות בין עמוד לעמוד.
 7. מיפוי פוטוגרמטרי – למעשה ישנו רק את המיפוי של המגרשים ברחבי העיר, המעודכן לשנת 1999, המיפוי נלקח ממשרד השיכון וככל הנראה הוא בקנה מידה של 1:2500 . המיפוי מקושר לרשת קואורדינטות ארצית חדשה (UTM) ומשמש כשכבת בסיס לשכבות הר"מ .
 8. שכבת המבנים – שכבה בסיסית עם נתונים מינימלים שהתקבלה ממשרד השיכון והיא מעודכנת לשנת 2003 .
 9. שכבת מוסדות חינוך – המערכת מציגה את שכבת כל מוסדות החינוך בעיר הכוללים גני ילדים, בתי ספר יסודיים, בתי ספר תיכוניים .
 10. שכבת נכסי העירייה – המערכת מציגה את שכבת כל הנכסים השייכים לעירייה ונותנת פתרון כולל לניהול שליטה ובקרה של הנכסים העירוניים ומטפלת בהיבטים הניהוליים, הפיזיים, הכלכליים של נכסי העירייה .
 11. שכבת תוכניות מדידה AS-MADE- המערכת מציגה תוכניות מדידה שהתבצעו ברחבי העיר. עד היום הוזנו למעלה מ- 140 תוכניות מדידה שבוצעו מטעם העירייה.
 12. תחבורה ציבורית- המערכת מציגה את מסלול נסיעתם של כלי התחבורה הציבורית ואת תחנות ההמתנה של הנוסעים.
 13. תוכנית מתאר- המערכת מציגה את נתוני תוכנית המתאר של העיר נתיבות מכל הזמנים, דהיינו גבולות תוכנית מתאר החדשה כולל ייעודי קרקע וגבול תחום שיפוט ותכנון, נכון הדבר גם לגבי תוכניות מתאר ישנות באופן שניתן לצפות בשלביות של התפתחות העיר.
 14. מספור בתים- בהתאם להחלטה לשנות את שיטת מספור הבתים ברחבי העיר, המערכת החלה במספור חדש ועברה לשיטת המספור הבינלאומית.

השכבות העתידיות (פעולות הנדרשות לביצוע בהמשך):

 1. אינטרנט/ אינטראנט – פיתוח ותחזוקת מערכת G.I.S לאתר אינטרנט/ אינטראנט, תפקיד האתר להציג מידע גיאוגרפי ברשת האינטרנט/ אינטראנט תוך שילוב מידע ממערכות ממוחשבות אחרות בעירייה .
 2. תשתיות הנדסיות – המערכת תנהל את נתוני התשתיות ההנדסיות ברשות, ותאפשר הצגתם על גבי שכבות רקע עירונית כדוגמת המיפוי הפוטוגרמטרי , המערכת תכלול : תשתיות רטובות (מים וביוב ) , תשתיות חשמל , בזק , וטל"כ . המערכת תתעד את התשתיות הקיימת ותנהל אחר תהליכי אחזקה ותאום הנדסי .
 3. השלמת המיפוי הפוטוגרמטרי – כאמור המיפוי שקיים אצלנו מעודכן לשנת 1999 והוא רק של המגרשים, צריך לבצע מיפוי מעודכן לשנה הנוכחית ובקנה מידה של 1:500 ,של המגרשים, הבתים ,גדרות , כבישים, מדרכות, כתובות , מספרי הבתים, ושוחות ביוב.
 4. השלמת כל ייעודי הקרקע + עיגון תב"עות הנותרות .
 5. ביצוע אורטופוטו מעודכן לשנה הנוכחית .
 6. השלמת רכישת גושים וחלקות ממפ"י שחסרים במערכת כאמור הוזנו למערכת 41 גושים שמתוכם 30 גושים מוסדרים ו-11 לא מוסדרים.
 7. טיפול וריכוז כל הנושאים הקשורים במדידות . חלוקה לגושים, וחלקות, תוכניות רקע לתכנון, ותוכנית לצורכי רישום .
 8. תחזוקת מערכת GIS- המערכת הינה דינאמית ומידי יום נערכים עדכונים אשר מוטמעים במערכת.

 

 קישורים שימושיים

שלום לכל גולשי אתר האינטרנט של עיריית נתיבות, למען שיפור השירות שלנו חשוב לנו לדעת מהם התכנים המעניינים ביותר באתר?