איך הפכה נתיבות לשיאנית הנדל"ן של ישראל ?

על פי נתוני הלמ"ס העיר מובילה את טבלת מכירת הדירות החדשות בישראל כבר שלוש פעמים בשנה האחרונה, בדקו מה הסיבות שהפכו את נתיבות לעיר מבוקשת למשפחות ולזוגות צעירים

העיר נתיבות ממשיכה בתנופת הבנייה ולפי מרשם האוכלוסין הפכה לעיר השנייה בגודלה בנגב במגזר היהודי עם כ - 40,000 תושבים. תוסיפו לזה את כביש 6, ותחנת הרכבת החדשה שמנגישים את מרכז הארץ אל העיר ותקבלו עיר שנמצאת בתנופת התחדשות ומוקד משיכה מרכזי בישראל לזוגות צעירים ומשפחות, שכבר עכשיו מקיימת חיי קהילה מגוונים.

ההסבר לתנופה הגדולה של העיר הוא הסכם הגג שנחתם בשנת 2017 עם ממשלת ישראל והתווה  את מגמות האכלוס וההתפתחות של העיר בעשור הקרוב. ההסכם בין מדינת ישראל לרשויות המקומיות, מאפשר הקמת שכונות חדשות בנות אלפי יחידות דיור. במסגרת הסכם הגג בנתיבות, בהובלתו של ראש העירייה יחיאל זוהר, נבנות בנתיבות אלפי יחידות דיור בבניה רוויה וצמודת קרקע לצדן  מוסדות חינוך, ציבור, ומרכזי מסחר ותעסוקה. שיווק ובניית יחידות הדיור מבוצע בהליך מואץ מצד אחד, כדי לקדם בנייה ושיווק, אך מצד שני בצורה מבוקרת ובתיאום מלא בין העירייה לבין משרדי הממשלה ובכלל זה רשות מקרקעי ישראל.

הסכם הגג בנתיבות הביא לבשורה בדמות השקעה ממשלתית כמעט חסרת תקדים. 4.7 מיליארד שקלים . תקציבי עתק אלו מסייעים להפוך את חזון הפיתוח האורבאני של נתיבות למציאות מתממשת. התקציבים מושקעים בתשתיות צמודות בשכונות, ברמת הפיתוח הגבוהה ביותר שלא הייתה מביישת אף עיר יוקרתית במרכז הארץ, תשתיות-על כגון גשרים המחברים בין העיר הוותיקה לשכונות החדשות, כבישים המחברים את השכונות החדשות אל צירי תנועה מרכזיים,  מוסדות ציבור וחינוך ברמה הגבוהה ביותר לרבות בית ספר חדשני ירוק ומרכז מדעים יוקרתי ושדרוג שכונות ותיקות ברחבי העיר תוך החלפת כל התשתית העירונית לתשתית מודרנית ומטופחת. בעזרת ההסכם, נתיבות תגדל בכ50,000 תושבים אשר יביאו אותה לאוכלוסיית יעד של כ 90,000 תושבים, תוך חיזוק מעמדה  כעיר מחוז מרכזית בנגב המערבי.

שכונות חדשות ושטחי תעסוקה

עוד לפני החתימה על הסכם הגג בדצמבר 2017, שווקו בנתיבות 2500 יחידות דיור בשכונות נווה שרון ונתיבות מערב, נתון מהגבוהים בארץ. מאז החתימה על הסכם הגג שווקו בנתיבות  4,972 יח"ד כמחציתן הופנו לפרויקט מחיר למשתכן והשאר לשוק הפרטי.  במנהלת צופים כי גם בשיווק הקרוב, הכולל עוד 2000 יחידות דיור, הביקוש יהיה גבוה ותהליך השיווק יסתיים במהרה. נתיבות רשמה את המספר הגבוה ביותר של יחידות הדיור ששווקו וגם את אחוזי הביקוש מהגבוהים בישראל. בימים אלו, ותוך זמן שיא,  נמסרה הקרקע ליזמים על מנת שיחלו בעבודות הבניה בשטח. 

בד בבד עם גידול העיר פועל ראש העירייה גם ליצירת אפיקי תעסוקה חדשים באמצעות פיתוח אזורי תעשייה בהיקף של 4,160 דונם ובימים אלו הועברו לשטחה של העיר כ – 900 דונם נוספים אשר ישמשו לתעסוקה. 

יחיאל זוהר: " עיריית נתיבות הכינה מבעוד מועד ופיתחה את התשתיות בקרקע וכך יכולים היזמים להתחיל בבניה תוך זמן שיא ובכך לקצר את משך הזמן בו זוגות צעירים ממתינים לדירות ומשלמים הוצאות שכירות גבוהות".

"נאבקנו במשך שנתיים בוועדת גבולות על הרחבת שטחי התעסוקה אשר הינם כה חיוניים להתפתחות העיר ולחוסנה הכלכלי. ואכן דרישתנו התקבלה ובימים אלה נוספו 900 דונם לשטח העיר, אשר ישמשו לפיתוח תעשייה ותעסוקה איכותית".

ריאה ירוקה

פארק נחל בוהו הינו פרויקט עצום בהיקפו ובהשקעות המבוצעות במסגרתו ( עלותו הכוללת כ -  250 מלש"ח). במסגרתו מוקמת טיילת נופית לאורך גדות הנחל, פארק האגם המרהיב שבנייתו הושלמה בימים אלו, שלושה גשרים נופיים בעלות של 120 מלש"ח המחברים בין השכונות משני עברי הנחל. כמו כן מתוכנן חיבור למערכת שבילי האופניים שקמה- בארי- גרר אשר ייצור רצף רכיבה איכותי ואטרקטיבי.  במסגרת זו נחנכו בימים אלו שני גשרים מעל ואדי בוהו – גשר ויצמן וגשר ירושלים אשר מחברים בין העיר הוותיקה לשכונות החדשות. הגשרים תוכננו ע"י אסיף ברמן ונועה ברוט אדריכלי נוף . גשר שלישי אשר מחבר את שכונת מעלות הנחל אל העיר הוותיקה מתוכנן ע"י האדריכלית נעמה מליס ואדריכלית הנוף ורדית צורנמל.

צילום: דיאגו מיטלברג

צירי תחבורה חדשים

על מנת להקל את הנגישות מתוך השכונות החדשות אל עורקי התחבורה הראשיים מקדמת העיר יחד עם נת"י ומשרד התחבורה תכנון וביצוע של כביש המחבר את כביש 25 למסוף התחבורה החדש בשכונת מעלות הנחל בהיקף של 50 מלש"ח, במסגרת זאת אף יורחב כביש  בהשקעה של כ – 200 מלש"ח  ותבוצע הסדרה של כניסה נוספת לעיר מכיוון כביש 25 , כביש נוסף אשר יבוצע בשנת 2021 הוא כביש גישה למסוף מטענים המתוכנן בצידה הדרומי של העיר אשר ימנע תנועת משאיות בעיר בהשקעה של כ – 30 מלש"ח.

הטבות מס

זריקת חיזוק נוספת שואבת העיר מכך שבניגוד לערים אחרות בפריפריה הדרומית בנתיבות העלו את אחוז הטבת המס לתושבי נתיבות מ 13% ל16% בשנה עד לתקרה של 204,000 ₪. המשמעות היא כי ניצול מקסימלי של הטבת המס יגיע ל 32,640 ₪ ובתסריט בו שני בני הזוג עובדים עשויה ההטבה להגיע ל65,280 ₪ בשנה ויכולה להוות מקור תקציבי לתשלום המשכנתא.

פרויקט בעל חשיבות לאומית

 הסכם הגג הוא שלב נוסף בפיתוחה של העיר שעברה כברת דרך ארוכה במשך השנים "נתיבות מאז ומעולם לקחה אחריות על עתידה ועשתה כברת דרך לפיתוח חיי קהילה וחברה, לקידום חיי המסחר והתעשייה, לפיתוח שירותי תרבות, פנאי וספורט ומעל לכל לקידום מערכת החינוך ולהעצמת צעירים להגשמה ולהצלחה. אנו מביטים אל העתיד מתוך תקווה להמשך בנייה וחיזוקה של נתיבות ולהפיכתה לעיר מובילה במרחב, המקרינה על כל תושבי האזור.

קישורים שימושיים

יצירת קשר:

מנהלת הסכם גג
personמנכ"לית אלונה שפר
personכתובת רחוב 11 הנקודות מרכז הפעלה עירוני , נתיבות
personטלפון 08-9727192