תואר יקיר העיר בתחום דור הראשונים ומייסדי העיר יעקב אוזן

נולד בשנת 1934 בעיר סקס שבטוניס. עלה ארצה בשנת 1949 ונקלט כחניך מטעם עליית הנוער בקיבוץ חפץ-חיים. בשנת 1950 נחשף לראשונה להיכרות עם העיירה נתיבות, שעה שהגיע מטעם הקיבוץ לחרוש את השדות שגבלו ב"נתיב המולדת", מושב בית הגדי היום.

בשנת 1953 התגייס לשורות הנחל ועשה את שירותו בקיבוץ סעד, שם נקלט היטב ועשם שחרורו בשנת 1955 עבד מטעם הקיבוץ כאחראי על מכון האספסת בעיירה שדרות. בשנת 1957 הוא התחתן ועבר להתגורר בעיירה נתיבות, אליה נקשר מבחינה חברתית. כיום, הוא אב מסור לארבעה ילדים. בשנת 1960 הוא פתח את המסגריה הראשונה בנתיבות המשמשת לו עד היום כמקור פרנסה לבני ביתו. הוא נחשב למסגר המתמחה בעיקר בתחום של ייצור ותיקון כלים חקלאיים ונודע כבעל מקצוע מומחה שברבות השנים הכשיר דור של מסגרים בנתיבות. הוא מתמלא תחושה של סיפוק וגאווה בהצלחתם עסקית של רבים מתלמידיו.

מר יעקב אוזן היה ממייסדי וראשוני העיר ודי מהר התערה בחיי הקהילה. הפך לדמות מרכזית שהשפיעה על הקמת מערך השירותים הקהילתיים במסגרת פעילות וולונטרית רחבת היקף שהיתה כרוכה בעבודת שתדלנות מאומצת בקרב מוסדות הסוכנות, ממשלה והגופים המקומיים.

בשנת 1968 הוא נבחר כיו"ר וועד ההורים המרכזי בנתיבות ובמסגרת זו עשה להחדרת תוכניות לימוד חדשניות בבתיה"ס בישוב כשגולת הכותרת של הצלחתו היתה בהעלאת אחוזי ההצלחה בבחינות הסקר שהיו בשפל מ- 1% הצלחה עד ל-80 אחוזי הצלחה. זאת בשיתוף עם המועצה לפיתוח. הוא דאג לארגון שיעורי עזר ולימודי העשרה לתלמידים, הוא סייע בהבאתם של מורים מקצועיים, והחדיר את לימודי המתמטיקה והמחשבים לבתי-הספר תוך גיוס המוסדות להפניית התקציבים הדרושים לכך. הוא היה בין יוזמי הקמת מוסדות החינוך העצמאי בנתיבות, שם גם למדו ילדיו. הוא היה בין השתדלנים הבולטים לכניסת האוטובוס, שעצר עד אז בכביש הראשי בכניסה לישוב, לתוככי השכונות בנתיבות. הוא היה ממיסדי התחנה לשירות פסיכולוגי וממקימי קופת חולים מכבי בישוב.

מר יעקב אוזן, התבלט כדמות מיוחדת בעלת חן רב, צנוע ונעים הליכות ולצד זאת הוא ניחן במאפיינים של מנהיג כריזמטי שאיפשרו לו להיות בעל השפעה וקטליזטור להנעת גלגלי העשיה בשנותיה הראשונות של נתיבות. הוא ידע לפתוח דלתות של אישים מרכזיים והיתה יכולת נדירה להדביק אותם בלהט לעשיה למען תושבי נתיבות ורווחתם. 

על כל אלה נמצא מר יעקב אוזן ראוי לתואר יקיר העיר נתיבות.