תואר יקיר העיר בתחום התעשיה והמסחרמר אברהם כהן


נולד בשנת 1936 בעיירה טאטוין שבטוניס להוריו רג`לה וכממיס ז"ל. את מסלול לימודיו הוא עשה בארץ הולדתו, כשהוא מקדיש את רוב יומו ללימודי השפה הצרפתית וללימוד תורה בחדר ובשעות הערב למד מפיו של הרה"ג מעתוק מזוז זצ"ל, שלימים שימש כרב שוחט בנתיבות, את רזי שפת הקודש. את לימודיו סיים ב-1953 בהצלחה ופנה לעסוק בנגרות, מקצוע עתין יומין, שעבר בירושה מאב לבן. בשנת 1954 הוא מתחתן עם רשל בת גמרה וחי כהן ז"ל.

בשנת 1957 מכר את רכושו ונעתר להפצרות סבו לעלות יחד עם משפחתו הקטנה לארץ הקודש. כשבאמתחתו הביא חלק מירושתו – מכונת נגרות לעיבוד עץ וגנרטור.

עלייתו ארצה היתה כרוכה בתלאות רבות הוא עבר דרך חתחתים בהפלגה בת מספר שבועות והמתין במרסו חודשים ארוכים עד לקבלת האישור המיוחל לעלות ארצה. עם הגיעו ארצה הוא התעקש לקבוע את משכנו בנתיבות. למרות הקשיים הרבים שהערימו עליו אנשי הסוכנות ברצונם להפנותו להתיישב בצפון, הוא השתקע בנתיבות בשנת 57 ! חרף העובדה שבנתיבות שררו תנאי מחיה קשים ולמרות החזות האסטטית הירודה שנגלית לנגד עיניו – בתי פח, העדר תשתיות מים וחשמל, הוא התחבר בעבוטות של אהבה למקום. ברוח הימים, ימי משבר ומיתון עמוק הוא השתלב בעבודות חקלאות בקיבוץ סעד, בקק"ל ובתחנת הניסויים בגילת.

אברהם לא זנח את חלומו לעסוק במקצועו כנגר מוכשר המלהטט בעץ ובפטיש ומוציא תחת ידיו עבודות מופת. את עבודת הבכורה הוא עושה בבניית ריהוט לביכנ"ס בתקומה הסמוכה. ההצלחה מאירה לו פנים והוא הקים עסק קטן ברחוב ירושלים כשמסייעים בידיו הסבא והסבא רבא. הוא החל את דרכו עם מכונת חיתוך וגנרטור. הנגריה, א.כהן ובניו התפתחה, שגשגה וגדלה מידי שנה. לצד אישיותו, כדמות אהודה ומקובלת בעלת סבר פנים ונועם הליכות יצא שמו של אברהם כבעל מקצוע מחונן המתברך באמינות ובמיומנות מקצועית רבה. העסק הקטן הפך ברבות הימים לחברה משגשגת "פנל מטבחים", המפעילה סניפים וחנויות תצוגה בכל רחבי הארץ. חברת "פנל מטבחים" קנתה לה אחיזה בשוק הארצי והיא מצטיינת בבניית מטבחים ברמת גימור מרהיבה ומתקדמת. החברה מפעילה ציוד ומיכון חדיש ואיכותי עם רמת טכנולוגיה גבוהה והעסק מהווה מקור פרנסה לרבים מתושבי נתיבות ותרם רבות להתפתחות התעשיה והמסחר בישוב. השם פנל, שהוא סוג של עץ וסוג של מעמד חברתי, משלב באופן סימבולי את המרכיב העסקי – נגרות, עם המרכיב החברתי – האחדות והאחוה השוררים בין בני המשפחה. חרף אמידותו הרבה, מנהל אברהם חיים שקטים וצנועים כשהוא מחשיב עד מאוד את ערכי המשפחה ואחדותה. אברהם הינו בעל חסד אמיתי שאוזנו תמיד כרויה לתת עצה טובה, הדרכה וסיוע לרבים מהפונים אליו ברוב תבונה וביד רחבה.

על כל אלה נמצא מר אברהם כהן ראוי לתואר יקיר העיר נתיבות.