תואר יקיר העיר בתחום שרותי הבריאותדר מוריס ביטון

נולד בשנת 1953 בעיר קזבלנקה שבמרוקו ובשנת 1966 עלה ארצה והתגורר בקריות בבחיפה. את לימודיו התיכוניים עשה בפנימיה החקלאית "שפיר" ובתום לימודיו התגייס בשנת 1972 לצה"ל ובשנת 1975 סיים את שירותו בדרגת רס"ן. כיום הוא משמש כרופא במילואים. בשנת 1978 סיים תואר ראשון (B.A) בבביולוגיה באוניברסיטת ת"א. בשנת 1984 השלים לימודי רפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כמו-כן, ד"ר ביטון הינו בעל תואר מסטר (M.D.A) במערכות בריאות מאוניברסיטת "קלרק" בארה"ב, אותו השלים בשנים 94-95. בין השנים 90-94 סיים ד"ר ביטון את לימודיו לתואר מומחה בהצלחה וכיום הוא משמש רופא מומחה ברפואת המשפחה.

היה זה הגורל שהפגיש אותו עם נתיבות לפני 16 שנה, הוא התאהב בה, קבע בה את מקום מגוריו והתחבר לתושביה בכל נימי נפשו.

בשנת 1984 נערכה הגרלה למסיימי לימודי הרפואה במסגרת פרוייקט הג`ויינט לשיפור הרפואה בנגב. מתוך 30 משתתפים נבחרו 11 זוכים וד"ר ביטון היה ביניהם. עתה, נותר לבחור את הישוב בו יעבדו. ד"ר ביטון שלף את הפתק המיוחל עליו היה רשום נתיבות. כך הוא הגיע בשנת 85 לנתיבות כאשר אין לו מושג לאן הוא הגיע.

לנתיבות הוא הגיע כרופא משפחה ועבד במרפאה הכללית. הוא נתגלה כרופא מומחה הקשוב לרחשי ליבם של החולים תוך שהוא מפגין הרבה חום ואהבה על החולים ומשרה תחושה נעימה של רופא, אשר לא הסתפק רק באבחנה ובטיפול רפואי, אלא היה מעורה היטב בחיי החולים ונתן להם עצה טובה וסיוע נפשי. תוך שנה התמנה כמנהל המרפאה. לתפקיד זה נכנס במלוא המרץ והצליח לשפר את שירותי הרפואה ולהדגיש את הערך של שירות הממזג טיפול רפואי עם מעורבות בחיי הקהילה. במשך כעשור הוא היה אחראי על תורנויות הרופאים, בהם שירות הלילה, שזכה להצלחה רבה בנגב.

לפני כעשור הוקמה בנתיבות מרפאה "אסיא" שתכליתה לקדם את המערך רפואי ולשפרו תוך שימת דגש על העמקת המודעות לבריאות הקהילה. המרפאה בניהולו מוכרת כמרכז להתמחות ורופאים רבים משחרים לפתחו על מנת להשלים תואר התמחות. ד"ר ביטון נותן הרצאות, מקיים מפגשים בבתי"ס ובמוסדות ציבור אחרים בהתנדבות ועל חשבו זמנו הפרטי. במסגרת פעילותו הקהילתית הוא מסייע בארגון ובליווי קבוצות מחו"ל בישוב ומחוצה לו ומשמש כשגריר נאמן של נתיבות בקהילות שונות. בנועם הליכותיו וסבר פניו, בזכות אדיבותו וצניעותו, בהיותו קשוב ומעורה בקהילה הוא נתחבב ע"י כל הזרמים והרבדים החברתיים: דתיים, חילוניים, חרדים ועולים, כולם זוכים אצלו ליחס אישי חם והוא משמש להם כתובת, גם בשעות בלתי שגרתיות הוא עונה לטלפונים ומעניק יעוץ וטיפול רפואי לכל פונה.

על כל אלה נמצא ד"ר מוריס ביטון ראוי לתואר יקיר העיר נתיבות.