תואר יקיר העיר בתחום התרבות והפולקלורצ'בנג סמיון


נולד בשנת 1924 בעיר בלט שבאוקראינה. הוא נשוי עם בת, נכדה ושני נינים. כבר בהיותו בגיל 17 התנדב לצבא ושירת בחיל השריון. הוא נטל חלק בקרבות במהלך מלחמת העולם השניה ואף זכה באותות גבורה ומדליות על אומץ לב ותעוזה בהם אות "מלחמת העולם השניה" ו"הכוכב האדום".

כבר בנעוריו הוא התגלה כבעל כשרון כתיבה מחונן ואת אהבתו זו הוא הפך למקצועו ברבות הימים. בשנת 1946 הוא החל את עבודתו בתחום הספרות. בשנת 1952 יצא שספר שיריו הראשון. גולת הכותרת של עשייתו היצירתית באותם ימים היתה בכתיבת מילים למוסיקה של מלחינים מפורסמים ברוסיה.

את השכלתו בתחום הספרות הוא רכש באוניסרסיטה על-שם מנצ`יקוב שבאודסה. בד בבד עבד כעיתונאי בעיתון מחוזי רב תפוצה ואח"כ כעורך עיתון. במשך למעלה מעשור הוא שימש כמנהל מכללה טכנולוגית וזכה לשבחים רבים בהצעידו את המכללה להישגים אקדמאיים בתחום הטכנולוגי.

בחודש אפריל 91 הוא עלה ארצה בגל העליה הגדול מארצות חבר העמים והתגורר במשך 5 שנים בעיר פתח-תקווה. בשנת 95 הוא עבר להתגורר בנתיבות ומהר מאוד התערה באוככלוסיה והפך לאחד ממעצבי אופיה התרבותי של הקהילה בנתיבות, אשר חלקם עמדו על סגולותיו הטרומיות עוד מהיכרותם ברוסיה.

בין שלל יצירותיו הספרותיות של מר צבנג סמיון ניתן למנות למעלה מ-50 ספרים שעסקו בעיקר בתיעוד ובסיפורם של הלוחמים הווטרנים של מלחמת העולם השניה. בשנת 1998 יצא ספר שירים מפרי עטו "הבחירה", אשר הפך לרב מכר וזכה לביקורות חיוביות ביותר. עד היום הוא מחבר שירים עבור המקהלה העירונית "מנגינות הנגב".

מר צבנג סמיון הקים מועדון ספרותי "שופר" בו משתתפים יותר מ-15 סופרים ושוחרי ספרות מכל רחבי הארץ.הוא קיים ערבי תרבות ב-12 ערים בישראל מתוך מטרה להפיץ את מעשה הגבורה של הוטרנים, להפיץ את כתביו ולשמר את חיי התרבות והפולקלור הרוסי לגווניו. בנתיבות הוא נפגש מספר פעמים עם תלמידי בי"ס "רבין". היו אלה מפגשים מרתקים בהם סיפר את סיפורי הגבורה המרתקים של החיילים הוטרנים ועמד על העולם הספרותי והפיוטי הקסום של יהודי רוסיה כפי שהם משתקפים מתוך יצירותיו. בימים אלה ממש הוא סיים את עבודתו על ספר רומן-סטירי "אנג`ליקה בתל-אביב" וכן חלק מקומדיה מוסיקאלית "מלכת העליה".

על כל אלה נמצא מר צבנג סמיון ראוי לתואר יקיר העיר נתיבות.