תואר יקיר העיר בתחום המסחר והתעשיה


נולד בשנת 1924 במרוקו. כבר במחוזות נערותו היה בעל חוש מסחר מפותח ושלח ידו בעסקי המקח והממכר שעה שהיה לסירוגין בעל עסק של בדים, חנות קטניות ומסעדה.

הוא עלה ארצה יחד עם משפחתו המורחבת בשנת 1956 היישר לעיירה נתיבות. הזכרונות שחרוטים בזכרונו מימי הבראשית של העיר היא של עיירה נידחת ושוממה בלב המדבר, דלת תשתיות, ללא כבישים ומדרכות, אבל מלאה באנשים חמים ואיכפתיים בעלי זהות וגורל לאומי משותף של הגשמת חזון העליה לארץ הקודש.

לפרנסתו פתח דוד מסס חנות קטנה של דגים כשהוא מתמחה בחלוקה דגים בין בתי לקוחותיו וזאת תוך כיתות רגליים משכונה לשכונה שכן באותם ימים של מצוקה ומחסור לא היה ברשותו רכב. אחרי שנים בהם נסע להביא סחורה בתחבורה הציבורית הוא רכש לעצמו רכב באמצעותו היה מחלק את מרכולתו ללקוחותיו עימם טיפח יחסי חברות קרובים תוך שהוא מגלה רגישות גבוהה. זקני העיר יודעים לספר שכשדוד היה מגיע לאנשים אשר ידם לא היתה משגת לשלם בעד הדגים הטריים שהביא הוא היה נותן להם את הדגים בחינם כדי לא להשבית את שמחת השבת שלהם. דוד היה נטוע היטב בהווייה המקומית של אותם ימים בעיר והיה קשוב מאוד לאנשים ולמצוקותיהם. בשנות החמישים המאוחרות לא היה בנק בנתיבות ודוד היה מעין תחליף בנקאי ליזמים שביקשו לנסות את מזלם בעולם העסקים. הוא היה מלווה לאנשים כספים ללא ריבית ככל שידו היתה משגת תוך שהוא סומך על כך שיחזירו לו. מבין אלה ניתן למנות בעלי עסקים ותיקים רבים בעיר שחבים את הצלחתם לסיוע הנדיב ולאמון שנתן בהם דוד מסס בהזרמת כספי ההשקעה הראשוניים.

עסקי המסחר של אותם ימים, ימי קיצוב ומיתון חריף שמשפחות היו מקבלות קצבאות תלושי מזון במשורה, חייבו מידה רבה של רגישות וגמישות עם הלקוחות ודוד ניאות כמעט תמיד לתת בתשלומים ול"רשום בהקפה" למי שהיה זקוק לכך כי היה לו אמון בלתי מסוייג בתושבי נתיבות שישלמו מאוחר יותר. לעיתים, כאשר התשלום איחר להגיע והכסף בושש לבוא הוא הבין שאין לאדם אפשרות לשלם והסכים לוותר על תמורתו. באותה מידה שהוא נתן אמון בתושבים הם החזירו לו אמון ואהבה גדולה והעסק הלך והתרחב עד כדי הפיכתו לסופרמרקט מצליח המתמחה במחירים זולים ושווים לכל נפש.
דוד מסס הוא איש משפחה מובהק שהשקיע את מיטב זמנו ומרצו למתן חינוך ראוי והולם לילדיו. הוא לא החסיר מהם מאומה בדרך אל החינוך הראוי והעניק להם סביבת גידול תומכת ואוהבת. הוא נחשב לאיש עבודה חרוץ המסור ללקוחותיו ורק כאשר בגר וחש כי העסק המשפחתי איתן העביר אותו לניהול ילדיו הממשיכים את אותה שיטת שיווק מוצלחת של האב: שירות אדיב, מחירים זולים ועזרה לזולת.
במשך שנים ארוכות הפעילה רעייתו ז"ל בתמיכתו ובעידודו מסורת של עשיית חסד בחלוקת מצרכים לנזקקים ובניו ממשיכים במפעל קדוש זה עד היום.
על כל אלה נמצא מר מסס דוד ראוי לתואר "יקיר העיר" נתיבות.