הכשרות, שיעורים, הפנינגים, שלטי חוצות ועוד – שבוע עשיר בפעילויות המקדמות מודעות לאיכות הסביבה בעיר


השבוע ציינו ברחבי נתיבות את שבוע הניקיון שנדחה מספר פעמים בעקבות הקורונה ומבצע "שומר החומות". במסגרת יוזמת המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף עיריית נתיבות, היחידה הסביבתית נגב מערבי, אגפי נתיבים – החברה לקהילה ופנאי, וחוגי סיירות של קק"ל, נערכו במהלך השבוע מגוון פעילויות חינוכיות והתנדבותיות במוסדות החינוך הפורמלי, הבלתי פורמלי וברחבי העיר.

שבוע הניקיון נועד להעלות את מודעות הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. הלכלוך ברחבי העיר, בשטחים הציבוריים ובטבע מכיל חומרים המזהמים את האדמה, הזבל מושך בע"ח לעיר ומזיק להם, איכות החיים בסביבה מלוכלכת נפגעת בהתאם.

עוד קודם שבוע הניקיון, כדי לגייס ולהכשיר כמה שיותר תושבים, התקיימו השתלמויות לצוותי הדרכה מתנועות הנוער בנתיבות לקראת שבוע הניקיון. המשתתפים רכשו כלים והשתתפו בפאנל עם ראש מינהל חינוך, אבי אלישע, ומנהל היחידה הסביבתית, שחר יסינובסקי.

לאחר הרגיעה הביטחונית, משפחות רבות הגיעו להיכרות עם הטבע בהפנינג ניקיון 'שישי בבוהו', שם נחשפו לטבע הקרוב לבית תוך כדי סיור בנחל, הכינו יצירות מפסולת ממוחזרת והשתתפו במגוון פעילויות בהן  למדו על הצורך בהפחתת צריכה, שימוש חוזר ומיחזור.

כמו כן, במהלך השבוע הועברו מערכי שיעור בבתי הספר, תלמידים מבתי הספר ותנועות הנוער יצאו לפעילות ניקיון בנחל בוהו. הפנינגים בנושא ניקיון התקיימו בכמה מוקדים בעיר והוצבו שלטי חוצות המקדמים את העלאת המודעות לשמירה על הסביבה.

רכזת חינוך יחידה סביבתית נגב מערבי, מיכל שושן סיכמה בסיפוק את שבוע הניקיון: ''חשוב לזכור שהניקיון ושמירה על איכות הסביבה הם לא רק במהלך שבוע הניקיון. אנו צריכים להתרגל לאורח חיים המתחשב בסביבה ובזולת. הקניית הרגלים פשוטים כמו לחשוב פעמיים לפני שקונים עוד חפץ, הפחתת השימוש בכלים חד-פעמיים, שימוש חוזר במוצרים ומיחזור האשפה, יכולים לתרום רבות לסביבה ולאיכות החיים שלנו. היכרות עם הטבע החי והצומח הקרוב אלינו יעזרו לנו לשמור עליו. אנו מקווים כי ערכים אלו ימשיכו לחלחל ויצאו מגבולות שבוע הניקיון למשך השנה כולה''.