התחדשות עירונית בנתיבות  – קונספט חדשני של מגורים עסקים ותעסוקה


התחדשות עירונית בנתיבות  – קונספט חדשני של מגורים עסקים ותעסוקה המבטיח עירוניות איכותית ותוססת

העיר נתיבות נמצאת בתנופת בנייה אדירה ומושכת אליה אוכלוסייה חדשה וצעירה . העיר הפכה בשנים האחרונות למרכז מסחרי לתושבי האזור בזכות ריכוז גדול של מרכזי מסחר, תעשייה וקניות . לצד השכונות החדשות, בנתיבות מבנים רבים שנבנו לפני שנות ה-80 שכעת יעברו התחדשות עירונית. בעבר, תהליכים של התחדשות עירונית מוצלחת התקיימו רק בערי המרכז בהן ערך הקרקע גבוה, כעת בנתיבות מציגים תוכנית פורצת דרך המשלבת כלים כלכליים מותאמים ,על מנת להפוך אותה לכדאית כלכלית עבור היזמים .

שכונת ברית הכהונה, היא הראשונה בעיר  שנבחרה לעבור התחדשות עירונית  וזאת לאור סמיכותה למרכז העיר, לשוק ולאזור התעשייה.

על מנת לעמוד באתגר ולהצליח לפנות למעלה מ-500 יח"ד היה ברור כי לא  ניתן להסתפק במכפיל גבוה. לצורך כך  העירייה מתכוונת לנצל קרוב ל-2,000 ד' במגרשי השלמה מסובסדים, שהועמדו לרשותה בהסכם הגג של המדינה. יישום התוכנית, הנמצאת כעת בטיפול הותמ"ל, צוות תכנון בניהול מהנדס העיר ובהשתתפות חברת גיאוקרטוגרפיה, כרוך בפתרונות תכנוניים- כלכליים- שמאיים מורכבים, הכוללים, בין היתר, שלביות לזמן ארוך עם הנחה של השבחה הדרגתית של ערך הקרקע משלב לשלב, הסדרי חנייה, שיתוף פעולה עם יזמים ובעלי נכסים ועוד.

כיום  גרים בשכונת ברית כהונה כ-2060 תושבים. השכונה גובלת ברחובות שד' ירושלים, הרחוב המרכזי של העיר, רחוב אלפסי ורחוב אבו חצירא, הניצבים בסמיכות  לרחוב הראשי. תוכנית ההתחדשות העירונית  תכלול 511 דירות קיימות כנגד  3,120 יחידות דיור חדשות.  בשטח התוכנית יש מספר מבני ציבור: ביה"ס יסודי ממלכתי דתי, גן ילדים, בית כנסת, מקווה וקרקע למעונות יום.

בנוסף, נמצאת בהכנה גם תוכנית מתארית להתחדשות העיר הוותיקה, שכוללת מגורים, מסחר ושירותים ואזורי תעשייה. בשל היותה צמודה לאזור התעשייה, ובשל העובדה שהיום מתכננים בכל אזורי התעסוקה עירוב שימושים, גם אזור התעשייה הסמוך יעבור התחדשות עירונית. ויוענקו זכויות בנייה נוספות הן למשרדים ומסחר והן למגורים. חידוש אזור התעשייה  והפיכתו לאזור תעסוקה מודרני יותר, ישפיע על חיזוק המעמד העירוני של נתיבות, יתרום להגדלתה, להגברת הצורך בשירותים אישיים, חברתיים ועירוניים, שחלק מהם ימצא מקום במרכז החדש.