זיכרון בסלון וטקסים ייעודיים: יום השואה צויין השבוע בנתיבות באירועים שונים ונפרש על פני כמה ימים


במתכונת ייחודית ושונה, ובהתאם לנסיבות, הטקס העירוני של יום השואה התקיים באופן מצומצם. הטקס התקיים במשכן פיס בהובלת אגף תרבות ואגף הנוער והיה מיועד לבני הנוער ולנציגי תנועות הנוער בלבד. במהלכו נערכה מסכת ובסופו נמסרה עדות מפי ניצולת השואה שרה ג'קסון.

במהלך יום השואה, התקיים מפגש וטקס עירוני ייעודי לניצולי שואה וותיקי מלחמת העולם השנייה במשכן פיס. באירוע נכחו ניצולי השואה והווטרנים תושבי העיר.

 

זיכרון בסלון

במהלך השבוע, עיריית נתיבות ונתיבים – החברה לקהילה ופנאי, קיימו בכמה מוקדים ערבי זיכרון בסלון אשר במהלכם נשמעת עדות מפי ניצולי שואה או בני משפחותיהם אשר מספרים את סיפורם.

 

אגף הנוער קיים ערב זיכרון בסלון (ג') במרכז הנוער בו אירחו את הגב' סילביה אנדרייבה, יו"ר ארגון ניצולי השואה בנתיבות.

אנדרייבה סיפרה את סיפורה המרגש מהחיים בגטו ובמחנה השמדה והצלתה, עד להגעה לארץ ישראל והקמת משפחה שצאצאיה משרתים בצבא ההגנה לישראל. את עדותה תרגמה לעברית קריסטינה סטבצ'וק, יו"ר מועצת הנוער לשעבר.

אנדרייבה שיתפה את החשיבות של מפגשים מעין אלו. "חשוב לי לבוא ולספר את הסיפור שלי ושל משפחתי לבני הנוער, זו צוואתו של אבי. אני רואה בנוער את דור העתיד של מדינת ישראל, אתם המשכה של שרשרת הדורות שהנאצים לא הצליחו לקטוע".

 

שופר בברלין

שני ערבי זיכרון בסלון נוספים התקיימו השבוע בנתיבות בהנחייתה של נועה כהן-אורלוב. כהן-אורלוב סיפרה את סיפורה המשפחתי ואת המסע המרתק שעברו בני המשפחה בעקבות פרויקט ''אבני נגף''. במסגרת הפרויקט, מונחים אבנים בערים שונות באירופה עם שמות ופרטים אישיים של נרצחי השואה. כהן-אורלוב סיפרה על טקס ההנחה של אבני הנגף עם שמות משפחותיה בברלין אשר במהלכו נשמע ברחובות ברלין תקיעת שופר.

עוד במהלך השבוע התקיימו ערבי זיכרון בסלון עם ד''ר אפרת דנינו אשר סיפרה על סיפור ילדותה של חנה סגל, ועם יתרו יעקבס – שניהם בבתי תושבים.

 

בנאומו בטקס, אמר ראש העירייה, יחיאל זוהר בין השאר, את הדברים הבאים: ''לאחר תקופה ארוכה בה עצרנו את הלך חיינו, אנו מתחילים אט אט לחזור לשגרה. ביום זה אנו חוזרים לחיים גם כדי לכבד, לזכור ולהזכיר את הנספים והניצולים בשואה, את סיפורם, יגונם, כאבם וגבורתם.

השואה הייתה שיא אכזרי במסע רדיפות שידע העם היהודי במשך אלפיים שנות גלות, כאשר שיאה בשואה. השואה לימדה אותנו לא לסמוך על אחרים. ואכן, מהשואה והגבורה יצאה התקומה. עמדנו במאבק קשה, יכולנו לו וניצחנו. נצח ישראל לא ישקר, לעולם לא ישקר. האמונה בדרכנו, אמונה בצור ישראל, חזקה מתמיד. יהי זכרם ברוך''.